Bośnia i Hercegowina # 1 (DS)


Data otrzymania: 16.11.2011

Bardzo udana wymiana z Marciem z Bośni i Hercegowiny. Choć musiałem na nią sporo czekać to jednak jestem bardzo zadowolony. Umówiłem się na pocztówkę z mostem w Mosnarze. Niestety Marcowi nie udało się jej zdobył dla mnie. Jednak stanął na wysokości zadania bo wysilił się i znalazł kartkę z drugim w Bośni i Hercegowinie obiektem wpisanym na listę Unesco. Tym obiektem jest most Mehmeda Paszy Sokolovicia w Wiszegradzie.
Został zbudowany w XVI wieku według projektu tureckiego architekta Sinana na rozkaz wielkiego wezyra Mehmeda Paszy Sokolovicia. Liczy 179,5 metra długości i składa się z 11 łuków łączących przęsła, o długości od 11 do 15 metrów. Trzy spośród z nich zostały zniszczone podczas I wojny światowej, a 5 podczas II wojny światowej. Za każdym razem był jednak odbudowywany. W 1992 był miejscem kaźni wielu bośniackich cywilów, zabijanych przez serbskie bojówki.
Obiekt jest tytułowym "bohaterem" powieści Most na Drinie (1945), uważanej za jedno z najważniejszych dzieł jugosłowiańskiego noblisty Ivo Andricia, który wychowywał się w Wiszegradzie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz